Szkła progresywne - problemy z widzeniem

Dla tych, którzy chcą lub muszą nosić okulary

Moderator: mfra

Szkła progresywne - problemy z widzeniem

Postprzez piotr09 » Pon Mar 16, 2009 14:39

Odebrałem tydzień temu okularu ze szkłami progresywnymi sigma Evolis
dal op +1,75, cyl. -0,5, ol +2,00, cyl. -0,75
bliż op +4,00, cyl. -0,5, ol +4,25, cyl. -0,75
poprzednie okulary pojedyncze:
dal op +0,75, ol +1,25 cyl -0,5
bliż op, ol +3,00
Problemy:
- przy czytaniu ostro widzę tekst na b. małej szerokości około 5-7cm, dyskryminuje to okulary przy pracy na komputerze
- dal widzę ostro do ok 50 m, w związku z tym są nieprzydatne do prowadzenia samochodu
Zamawiając okulary w zakładzie optycznym, zostałem poinformowany że szkła sigma Evolis mają szerokie pole ostrości i będą odpowiednie w moim przypadku zarówno do jazdy samochodem jak i do pracy przy komputerze.
Proszę o odpowiedź
- jakie mogą być powody moich problemów
- jak mogę osobiście zweryfikować że istotnie mam założone szkła sigma EVolis?. Z zakładu optycznego nie dostałem dokumentów potwierdzających typ wbudowanych szkieł
piotr09
Nowicjusz

Re: Szkła progresywne - problemy z widzeniem

Postprzez abc » Wto Mar 17, 2009 16:41

Jednoznaczna odpowiedź jest właściwie niemożliwa. Zbyt dużo jest istotnych elementów w korekcji soczewkami progresywnymi, aby można odpowiedzieć nie mając pacjenta i okularów.
 Można sprawdzić czy są to soczewki Evolis. Opisanie na odległość jest trudne. Pokazać byłoby znacznie prościej. Najlepiej wejść do innego zakładu optycznego i poprosić o odczytanie z umieszczonych na soczewce symboli jakiego rodzaju jest to soczewka. Każdy optyk zrobi to bez problemu, a może i pokaże jak to można odczytać. Osobiście nie sądzę, aby optyk wstawił inne soczewki. Problemy z widzeniem mogą, i z pewnością wynikają z innych powodów.
 Koniecznie należałoby wyjaśnić prawidłowość mocy soczewek. Są one znacznie mocniejsze do dali od starych okularów. Być może znacznie za mocne jeżeli ostrość obrazu kończy się na 50 m. W starych okularach też nie wiadomo dlaczego do czytania zrezygnowano z cylindra i wprowadzono różny dodatek do bliży dla oka prawego i lewego. W soczewkach progresywnych nie da się wprowadzić cylindra do dali i zrezygnować z niego do bliży. Albo jest do dali i do bliży, albo nie ma go, zarówno do dali jak i do bliży. Jednym słowem prawidłowość korekcji jest wątpliwa i wymaga sprawdzenia.
 Nie ma możliwości sprawdzenia na odległość prawidłowości montażu, od której zależy wszystko. Ostre pole widzenia do bliży w soczewkach progresywnych jest znacznie mniejsze niż w soczewkach jedno- czy dwuogniskowych, ale 6 cm to trochę mało i być może montaż nie jest prawidłowy. Bywa, że wystarczy zmiana odległości soczewki od oka lub kąta pochylenia oprawki, ale na odległość jest to tylko gdybanie.
 Moim zdaniem szerokość pola ostrego widzenia do bliży i w obszarach pośrednich nie jest w soczewkach Evolis z najwyższej półki, ale jest na przyzwoitym poziomie. Z całą pewnością można w takich soczewkach czytać, pracować z monitorem i prowadzić samochód. Warunek – moc soczewek i ich montaż muszą być prawidłowe.
abc
Stały bywalec

Postprzez piotr09 » Śro Mar 18, 2009 19:46

Dziękuję za dotychczasowe wyjaśnienia.
W kwestii uściślenia poprzednich informacji dodaję że:
- poprzednie okulary do dali miały zadysponowaną soczewkę cylindryczną tylko dla oka lewego OP sfera +0,75, OL sfera +1,25 cylinder -0,5
- ostatnie badanie wzroku u okulisty do nowych okularów wykazało potrzebę stosowania szkieł cylindrycznych do dali i do bliży, i takie szkła, zgodnie z poprzednio przesłanymi informacjami wbudowano.
Dalsze informacje:
Na szkłach zaobserwowałem punkty kontrolne ? w postaci kółeczek, liczbę 22 oraz znak przypominający odwrócone pochylone Z.
Punkty kontrolne nie są rozmieszczone jednakowo-symetrycznie w obydwu soczewkach. Wewnętrzny punkt (bliżej nosa) w prawej soczewce jest w odległości ok 5 mm od bocznej krawędzi szkła, natomiast w lewej ok 12 mm od krawędzi.
Moje dalsze pytania są następujące:
- czy opisana niesymetria montażu szkieł jest dopuszczalna, czy może być powodem małej szerokości ostrego pola widzenia ?
- czy na podstawie znaków i liczb które odczytałem można określić jakie są to szkła ?
- jaką szerokość pola ostrego widzenia można uzyskać dla prawidłowo dobranych i zamontowanych szkieł sigma Evolis ?
piotr09
Nowicjusz

Postprzez abc » Śro Mar 18, 2009 20:44

czy na podstawie znaków i liczb które odczytałem można określić jakie są to szkła
?

Tak. Z Pana opisu wynika, że są to soczewki JZO EVOLIS z mocą dodatkową do bliży + 2,25 dptr., co jest zgodne z receptą.

- czy opisana niesymetria montażu szkieł jest dopuszczalna, czy może być powodem małej szerokości ostrego pola widzenia ?

Na to pytanie nie można odpowiedzieć jednoznacznie. Najczęściej jest asymetria położenia źrenic. Z Pana opisu wynika, że ta różnica jest 7 mm. To byłoby bardzo dużo. Na ogół są to różnice rzędu 1 – 2 mm. Nie można jednak wykluczyć takiej różnicy. Trzeba by to zmierzyć. Gdyby ta różnica była za duża o np. 5 mm, to pole ostrego widzenia będzie drastycznie ograniczone, zarówno do bliży jak i w obszarze pośrednim kanału progresji. Mogą być również problemy z widzeniem do dali. Proszę wejść do innego optyka i zmierzyć jednooczny rozstaw źrenic, tzn oddzielnie dla OP i OL. Na receptach z reguły lekarze piszą sumę, a to nie daje informacji jak powinny być ustawione soczewki. Dobrze byłoby wejść do 2-3 zakładów. Wyniki mogą się nieco różnić, w zależności od tego jak wykonujący pomiar „przyłoży” się do pomiaru.

Kod: Zaznacz wszystko
jaką szerokość pola ostrego widzenia można uzyskać dla prawidłowo dobranych i zamontowanych szkieł sigma Evolis ?

Też chciałbym wiedzieć. Zależy to od odległości obserwowanego przedmiotu, odległości soczewek od oczu i szerokości kanału progresji i obszaru do bliży, a te są funkcją mocy soczewek. Tu właściwym adresatem pytania byłby producent. Sam używam Evolisy o podobnej mocy i na monitorze przy odległości ok.65 cm ( w przybliżeniu odległość wyciągniętej ręki) w obszarze kanału progresji obraz ma pełną ostrość na szerokości ok. 10 cm. Dalej ostrość się nieco zmniejsza, ale tekst na stronie Word’a i 17 " monitorze mogę odczytać bez ruchu głowy. Do bliży na 40 cm mam ostrość na szerokości około 15 cm.
abc
Stały bywalec

Postprzez mfra » Śro Mar 18, 2009 20:50

Ad1. Asymetria montażu soczewek jest dopuszczalna, a zależy bezpośrednio od rozstawu źrenic.
Na recepcie powinna obok mocy soczewek znajdować się wartość PD (rozstaw źrenic) - powinna być zmierzona osobno dla oka prawego i osobno dla lewego. Z tego co Pan podał wynika, że rozstaw źrenic prawego oka od rozstawu oka lewego powinien się różnic około 7 mm (jeśli pomiary były dobrze wykonane).
Oczywiście, prawidłowe usytuowanie środków optycznych soczewek ma podstawowe i najważniejsze znaczenie. Złe osadzenie soczewek w okularach (niezgodne z rozstawem źrenic) na pewno będzie skutkowało nie najlepszym widzeniem, zawężeniem pól widzenia, zwiększonymi aberracjami.

Ad2. Na podstawie podanych przez Pana informacji można powiedzieć, że zamontowane soczewki to Sigma Evolis z add. 2,25 dptr - czyli dokładnie takie soczewki i o takim dodatku, jakie Pan podał w pierwszym poście.
Nie mogę jedynie określić czy soczewka była wykonywana w technologii Free Form - tj. z progresją zarówno od strony wklęsłej jak i wypukłej (dzięki czemu otrzymujemy m.in. szersze pola widzenia) - Sigma EVOLIS DS

Ad3. Nie można takiej wartości jednoznacznie określić. Na szerokość pól widzenia ma wpływ zbyt dużo czynników (np. moce soczewek sferyczna i cylindryczna, oś cylindra, moc addycji, kąt pantoskopowy oprawy, odległość rogówka - soczewka okularowa, kąt krzywizny oprawy, a także czynniki związane z anatomiczną budową oka).
Sigma Evolis to bardzo dobra, sprawdzona soczewka progresywna, o stosunkowo szerokich polach widzenia zarówno dali, odległości pośredniej jak i bliży. Oczywiście obecnie są nowsze, lepsze konstrukcje, które mogą zapewnić jeszcze szersze obszary czystego widzenia, ze zminimalizowanymi aberracjami (np. ANATEO, ANATEO PDM).
Michał Frączek
Kierownik ds. Sprzedaży
Awatar użytkownika
mfra
Stały bywalec

Postprzez blondynka » Wto Mar 31, 2009 18:39

Prosze o radę. Postanowiłam wreszcie sprawić sobie szkła progresywne - mam ok -3,5 do -4 w op i ol, . Od kilku lat zgodnie z sugestią lekarza używam okularów -2,25 dzięki którym znośnie sobie radzę przy komputerze i na ulicy, ale czytanie drobnego druku i patrzenie w dal to już za wiele, nawet w kinie mam problem z napisami, chociaż siadam z przodu. Dojrzałam do decyzji, ale po przeczytaniu opinii na różnych forach mam kilka pytań.
Jakie szkła będą dla mnie najlepsze? Pracuję w okularach - sporo na komputerze i " w papierach" , ale też w stałym kontakcie z ludźmi. Dużo czytam, ciągle jeszcze bez okularów, ale wybieram większy druk. W tych okularach widzę nieostro, a chciałabym lepiej, zwłaszcza na wakacjach.
Na jakie parametry zwrócić uwagę? Jakie pytania zadać? Po czym rozpoznać dobry zakład i profesjonalnego optyka podczas wstępnej rozmowy?
Czy szkła varilux ipseo są naprawdę takie wyjątkowe? Domyślam się, ze są bardzo drogie, więc co ewentualnie wybrać tańszego? Nie chcę antyrefleksu, bo mam najgorsze doświadczenia ani innych cudownie działających powłok, tylko wygodne okulary, w których będę dobrze widzieć i pozbędę sie dyskomfortu, coraz bardziej uciążliwego. Trochę się czuję zagubiona, proszę o wskazówki.
blondynka

Postprzez mfra » Pią Kwi 03, 2009 7:48

Proponuję, aby najpierw zrobić dokładne badanie u okulisty - w celu określenia jaka jest wymagana korekcja,
Z Pani opisu wnioskuję, że mniej więcej moce do czytania będą w pobliżu -1,50 dptr. Wynika z tego, że jeśli zdecyduje się Pani na soczewki progresywne to moce będą mniej więcej -3,50 z addycją około 2,00 dptr.
W naszej ofercie jest szereg soczewek progresywnych, z których na pewno wybierze Pani coś dla siebie. Informacje na ich temat znajdzie Pani: http://www.jzo.com.pl/pl/pages/content/14,soczewki-okulary-progresywne.html
Oczywiście najlepszą soczewką progresywną z naszej oferty jest ANATEO - soczewka wykonywana w technologii free form z obustronną progresją, o konstrukcji uwzględniającej anatomię oka.

Napisała Pani, że najwięcej czasu spędza przy komputerze, w papierach, dlatego mogę zaproponować soczewki do pracy biurowej - EXTENSO (posiadają szerokie obszary do bliży i odległości pośredniej - np. komputer, ale nie ma obszaru do dali).
Tutaj znajdzie Pani więcej na ten temat: http://www.jzo.com.pl/pl/pages/content/11,okulary-do-komputera.html

Ogólnie wybór soczewek uzależniony jest od zasobności portfela. Różnica w cenie między różnymi konstrukcjami, materiałami z którego wykonana jest soczewka progresywna, może sięgać nawet ponad 1000%.
W Zakładzie Optycznym proszę pytać przede wszystkim o ewentualne rozwiązanie problemu w przypadku braku adaptacji do soczewki progresywnej (JZO daje gwarancję na adaptację do soczewek progresywnych).
Profesjonalne podejście do klienta to przede wszystki wywiad - optyk / sprzedawca powienien zadawać szereg pytań w celu określenia jaka soczewka będzie dla Pani najlepszym rozwiązaniem (pytania o zawód, najczęsciej wykonywane czynności, jazdę samochodem, o to czy nie choruje Pani na cukrzycę, itp). Następnie powinien wytłumaczyć ideę soczewek progresywnych, oraz ich zalety i wady, sposób noszenia soczewek - ruchy głową i oczami, itd.

Po dokonaniu zakupu należy poprosić o dołączenie do okularów torebek po soczewkach - może to bardzo ułatwić ewentualną wymianę np. jednej soczewki w przypadku uszkodzenia okularów, a dodatkowo jesteśmy pewni, że dostaliśmy to za co zapłaciliśmy.

Pozdrawiam i życzę udanego użytkowania soczewek progresywnych.
PS. Mam nadzieję, że z JZO.
Michał Frączek
Kierownik ds. Sprzedaży
Awatar użytkownika
mfra
Stały bywalec

Postprzez bbog » Pią Kwi 03, 2009 10:37

Witam,
Nawiązując do Pani pytań:
- soczewki progresywne dzięki swojej specyficznej konstrukcji (budowie) będą umożliwiały dobre widzenie na odległości bliskie, pośrednie i dalekie. Boczne pola soczewki są to tzw. obszary nieczynne - patrząc częścią przynosową lub przyskroniową obraz będziemy widzieli zamazany.

- Co decyduje o jakości soczewek progresywnych?
Dobre soczewki progresywne to takie, które:
* zapewniają szerokie obszary dobrego widzenia do dali, bliży i odległości pośrednich
* zmiana mocy od wartości dali do bliży w tzw. kanale progresji następuje łagodnie
* posiadają szeroki kanał progresji, ponieważ wówczas będzie zapewniony duży komfort przy patrzeniu na odległości pośrednie
* w początkowym okresie użytkowania soczewek progresywnych użytkownikowi może kręcić się w głowie, należy więc wybierać soczewki, w których ten efekt bedzie zminimalizowany.
Na rynku dostępne są soczewki progresywne wykonywane w najnowocześniejszej technologii obróbki cyfrowej, które są zindywidualizowane.
Po czym rozpoznać dobry zakład i profesjonalnego optyka podczas wstępnej rozmowy?

Profesjonalny optyk to taki, który udzieli Pani kompletnych informacji na zadane pytania. Przed podjęciem ostatecznej decyzji proszę może popytać wśród znajomych, którzy noszą okulary, gdzie robią okulary i jakie są ich opinie. Jeżeli chodzi o soczewki progresywne proszę również zapytać czy zakład optyczny zapewniagwarancję posprzedażową produktu.

Czy szkła varilux ipseo są naprawdę takie wyjątkowe?

Trudno jest mi wypowiadać się nt. tych soczewek ponieważ to nie jest nasz produkt.

Jeżeli chodzi o ofertę soczewek progresywnych JZO polecam Pani soczewki Anateo- jako jedyne na rynku uwzględniają budowę antomiczną oka. W przypadku wyboru niestandardowych opraw (oprawy płaskie, duże w stosunku do rozstawu źrenic itp.) polecamy Anateo PdM. Inne soczewki godne uwagi to soczewki Evolis DS, Singular DS - wykonywane również w najnowocześniejszej technologii.
Więcej informacji o produktach znajdzie Pani pod adresem: http://www.jzo.com.pl/pl/pages/content/ ... sywne.html

Pozdrawiam Bogucka Beata
Przedstawiciel ds. produktu
bbog

Postprzez abc » Sob Kwi 04, 2009 12:58

Zaciekawiła mnie dyskusja na temat gwarancji adaptacji do soczewek progresywnych.

Pan M. Frączek pisze :

W Zakładzie Optycznym proszę pytać przede wszystkim o ewentualne rozwiązanie problemu w przypadku braku adaptacji do soczewki progresywnej (JZO daje gwarancję na adaptację do soczewek progresywnych).

W innym miejscu na tym forum mekk pisze:

Byłem posiadaczem szkieł progresywnych Izoplast 150 Sigma Ideal. Jednak nie mogłem się do nich przyzwyczaić. Wymieniono mi je na szkła jednoogniskowe do czytania, bo ze szkieł do dali zrezygnowałem. /…../ czy powinna być zwrócona różnica.

i Pani Bogucka:

Rodzaj soczewek na wymianę należy indywidualnie uzgadniać w zakładzie optycznym, w którym wykonywane są okulary.
Jeżeli natomiast chodzi o zwrot różnicy kosztów wykonania okularów należy tą kwestię także wyjaśnić w zakładzie optycznym, ponieważ producent w to nie ingeruje.

Czegoś nie rozumiem. Proszę mnie poprawić, jeżeli robię gdzieś błąd w rozumowaniu.
Producent, aby zwiększyć sprzedaż swoich soczewek progresywnych zapewnia ewentualnego nabywcę, że daje gwarancję na adaptację do tych soczewek, czyli klient niczym nie ryzykuje, Gdyby się nie zaadaptował, to dostanie normalne soczewki – jedno- lub dwuogniskowe. Zachęca potencjalnych klientów, aby domagali się od optyka takiej gwarancji, a optyków, aby oferowali ją swoim klientom. Załóżmy że klient zapłacił za soczewki progresywne np. 1000 zł, nie zaadaptował się do nich i dostał dwie pary jednoogniskowych soczewek za ok. 200 zł. Oczywiście słusznie – jak w przypadku wyżej – oczekuje zwrotu różnicy wartości.
Do tego momentu wszystko rozumiem.
Dalej jednak zaczynają się schody i jest mi ciężko.

Okazuje się, że – jak pisze Pani Bogucka:

o zwrot różnicy kosztów wykonania okularów należy tą kwestię także wyjaśnić w zakładzie optycznym, ponieważ producent w to nie ingeruje.

Innymi słowy – różnicę zwraca optyk. Optyk zapłacił za soczewki progresywne, a dostał wielokrotnie tańsze soczewki jednoogniskowe. Biorąc pod uwagę marże, można by spokojnie powiedzieć, że producent swoje zarobił, a optyk stracił kwotę za soczewki progresywne, dostając na otarcie łez soczewki jednoogniskowe. Najprawdopodobniej nie zarobił wówczas, a raczej dał klientowi dwie pary okularów i jeszcze do nich dopłacił.
To ja się pytam. Kto tak naprawdę daje gwarancję adaptacji? Producent, czy optyk, który faktycznie ponosi jej koszty? Niepokoi mnie tylko, że optycy nie reagują. Może jednak moje pytania nie mają uzasadnienia. Może jednak optycy po cichu dostają zwrot tej różnicy, w gotówce lub innej formie. Bo inaczej, to jak ostatnio powiedział nasz były Prezydent : „to się w pale nie mieści”.
abc
Stały bywalec

Postprzez mfra » Sob Kwi 04, 2009 17:01

Odpowiedź wysłałem na priva.
Michał Frączek
Kierownik ds. Sprzedaży
Awatar użytkownika
mfra
Stały bywalec

Następna

Wróć do Okularnicy

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 0 gości