Jak dbać o wzrok w pracy? Mity i fakty o świetle niebieskim

Jak dbać o wzrok w pracy?

Wielu z nas korzysta z komputerów w pracy, zmęczenie oczu stało się więc poważnym problemem. Badania pokazują, że uciążliwe objawy wizualne występują u 50–90% pracowników korzystających z komputerów. Problemy te mogą obejmować zmęczenie fizyczne, zmniejszoną produktywność, zwiększoną liczbę błędów w pracy, drobne drżenie i zaczerwienienie oczu. Wszystkie monitory emitują światło niebiesko-fioletowe¹, które odpowiada za zmęczenie oczu podczas pracy przy komputerze.

Część światła niebiesko-fioletowego¹, nazywana jest wysokoenergetycznym światłem widzialnym (HEV z ang. High-Energy Visible Light). Światło słoneczne jest głównym źródłem światła niebiesko-fioletowego¹- stykamy się z nim na co dzień, przebywając na zewnątrz. Dodatkowo istnieje wiele sztucznych źródeł światła, które emitują duże ilości światła niebiesko-fioletowego¹, w tym oświetlenie fluorescencyjne i LED oraz wyświetlacze ciekłokrystaliczne. Przede wszystkim są to ekrany komputerów, notebooków, smartfonów i innych urządzeń cyfrowych.  Badania pokazują, że zbyt długa ekspozycja na światło niebiesko-fioletowe¹ może powodować zmęczenie, bóle oczu i głowy oraz bezsenność.

MIT: Światło niebiesko-fioletowe¹ naturalnie nie występuje w przyrodzie.
Jest nie tylko emitowane przez urządzenia elektroniczne takie jak komputery, smartfony i tablety, ale także przez słońce.

FAKT: Nasze oczy nie filtrują niebiesko-fioletowego¹ światła.
Światło UV jest w znacznym stopniu blokowane przez wewnętrzne struktury naszych oczu. W przypadku światła niebiesko-fioletowego¹ już tak nie jest. Badania pokazują, że prawie 100% niebiesko-fioletowego¹ światła, na które jesteśmy narażeni, dociera do naszych siatkówek.

MIT: Całe niebiesko-fioletowe¹ światło jest złe.
Niecałe światło niebiesko-fioletowe¹ jest złe. Ekspozycja na niebiesko-fioletowe¹ światło jest niezbędna dla dobrego zdrowia. Badania wykazały, że światło widzialne o wysokiej energii zwiększa czujność, wspomaga pamięć i funkcje poznawcze oraz poprawia także nastrój i dobre samopoczucie. Zbyt długa ekspozycja na światło niebiesko-fioletowe¹ może mieć negatywny wpływ na jakość naszego życia.

FAKT: niebiesko-fioletowe¹ światło może powodować cyfrowe zmęczenie oczu.
Patrząc na ekrany komputerów i inne urządzenia cyfrowe emitujące znaczne ilości światła niebiesko-fioletowego¹, wprowadzamy nieostry wizualny „szum”, który zmniejsza kontrast i może przyczynić się do cyfrowego zmęczenia oczu. Główne objawy to zaczerwienienie oczu, uczucie suchości oczu, bóle oczu i/lub głowy oraz niewyraźne widzenie.

Wyświetlacze ciekłokrystaliczne emitują znaczne ilości niebiesko-fioletowego¹ światła. Zbyt długa ekspozycja na to światło może prowadzić od zwykłego uczucia dyskomfortu oczu, aż po uszkodzenia siatkówki.
Najnowsze badania pokazują również, że światło niebiesko-fioletowe¹ jest bardzo ważne w regulacji naturalnego rytmu dobowego – czuwania i cyklu snu. Związane jest to bezpośrednio z melanopsyną odkrytą w komórkach zwojowych siatkówki. Wykazano, że  światło niebiesko-fioletowe¹ w ciągu dnia pomaga utrzymać zdrowy rytm dobowy, jednak jego zbyt duża ilość późno w nocy (na przykład czytanie na telefonie, smartfonie czy komputerze) może zakłócić ten cykl, potencjalnie powodując nieprzespane noce i zmęczenie w ciągu dnia.

¹ Światło niebiesko-fioletowe występuje pomiędzy 400 nm a 455 nm, według normy ISO TR 20772:2018

























 
close-link
To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą. Soczewki korekcyjne są wyrobem medycznym, przeznaczonym głównie do produkcji okularów korygujących wady wzroku, po złożeniu ich z oprawą. Podmiotem odpowiedzialnym za niniejszą reklamę jest JZO S.A. z siedzibą w Jeleniej Górze. Producentem reklamowanych soczewek korekcyjnych jest JZO S.A. z siedzibą w Jeleniej Górze.