Jak dbać o wzrok dzieci? Eksperci radzą jak wybrać okulary dla dziecka

Jak dbać o wzrok dzieci?

Wiele chorób oczu i wad wzroku jest trudnych do rozpoznania przez rodziców i nauczycieli. Rodzice powinni być wyjątkowo wyczuleni na wszelkie sygnały ze strony dziecka. Jeżeli dziecko: ma wrażenie zamazania obrazu przy dobrej ostrości widzenia, skarży się na bóle głowy, ma powtarzające się stany zapalne powiek i spojówek, ma gradówki, jęczmień, widzi kolorowe plamy, ma trudności z nauką, konieczna jest wizyta u okulisty. Należy również zwracać uwagę jeśli dziecko mruży oczy lub marszy brwi, gdy próbuje dostrzec przedmioty oddalone od siebie.

Głównym czynnikiem wpływającym na pogorszenie wzroku u dzieci jest czas spędzony przed ekranami telefonów, smartfonów, tabletów i innych urządzeń cyfrowych. Rozwojowi krótkowzroczności u dzieci sprzyja długi czas spędzony na czynnościach wymagających wytężenia wzroku, jak rysowanie czy czytanie. Ponadto, na pogorszenie wzroku u dzieci może wpływać promieniowanie UV. Dzieci powinny nosić okulary z filtrem UV zakupione w profesjonalnym salonie optycznym. W celu uniknięcia poważnych problemów ze wzrokiem u dzieci, bardzo ważne są badania profilaktyczne.

Wybierając okulary dla dziecka trzeba pamiętać, że będą one towarzyszyły mu podczas wszelkich aktywności,  zarówno w czasie nauki, jak i zabawy.
Należy zwrócić uwagę na prawidłowy dobór zarówno oprawy, jak i szkieł, tak, by okulary były lekkie, a przy tym odporne na uszkodzenia. Ważne jest by zapewniały bezpieczeństwo użytkowania i prawidłową korekcję wzroku, i co najważniejsze, aby podobały się dziecku.
W naszej ofercie posiadamy szeroki wybór szkieł okularowych dla dzieci. Sprawdź dostępne szkła w zakładce: Moje potrzeby.

Pierwsza para okularów Twojego dziecka znacząco zmieni jego zdolność widzenia i interakcji z otaczającym światem, dlatego okaż dziecku zachęcające i pozytywne nastawienie do jego nowego wyglądu. Nie mów wyłącznie o walorach leczniczych okularów, ale przekonuj, że ma teraz nowe, zabawne akcesorium lub magiczne narzędzie, dzięki któremu może uzyskać lepszą „moc” widzenia. Stosuj wszelkie argumenty mogące przekonać dziecko do noszenia okularów. Początkowo pozwól dziecku nosić okulary przez krótkie okresy, podczas wykonywania przyjemnych czynności, z czasem wydłużaj czas noszenia okularów, aż do osiągnięcia oczekiwanego rezultatu.

Oczy dzieci są bardziej podatne na promieniowanie UVA i UVB niż oczy dorosłych. Wynika to z tego, że ich rogówka i soczewka przepuszczają większą część tego promieniowania, które trafia w głąb oka, a to z kolei może powodować uszkodzenia siatkówki. Narażenie na światło UV zwiększa ryzyko zaćmy, pogorszenia wzroku oraz wielu innych chorób oczu, zarówno u dzieci,  jak i u dorosłych. Wzrok dzieci jest jednak bardziej wrażliwy. Zaleca się, aby dzieci nosiły okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV, zakupione w profesjonalnym salonie optycznym. Bardzo istotną kwestią jest również wykształcenie u dzieci dobrych nawyków w zakresie ochrony przeciwsłonecznej.

To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą. Soczewki korekcyjne są wyrobem medycznym, przeznaczonym głównie do produkcji okularów korygujących wady wzroku, po złożeniu ich z oprawą. Podmiotem odpowiedzialnym za niniejszą reklamę jest JZO S.A. z siedzibą w Jeleniej Górze. Producentem reklamowanych soczewek korekcyjnych jest JZO S.A. z siedzibą w Jeleniej Górze.