Jak dbać o wzrok latem i zimą? Czynniki mające wpływ na nasz wzrok

Jak dbać o wzrok latem i zimą?

  • szkodliwy nadmiar promieniowania UV,
  • zima i niskie temperatury,
  • pogarszająca się jakość powietrza,
  • pylenie niektórych roślin.

Aby chronić się przed negatywnymi czynnikami zewnętrznymi, wpływającymi na nasz wzrok, należy nosić okulary (zakupione w salonie optycznym) z filtrem UV, nie tylko latem, ale i zimą. Współczynnik ochrony przed promieniowaniem słonecznym E-SPF® (Eye – Sun Protection Factor) wskazuje na poziom ochrony wzroku przed promieniowaniem UV, jaki zapewnia soczewka okularowa.

Przede wszystkim używaj okularów przeciwsłonecznych z filtrem UV. Zimą od śniegu odbija się znaczna część światła w tym także promieniowanie UV (nawet 80%) przez co nasz wzrok jest bardziej narażony na tę część niebezpiecznego promieniowania. Dodatkowo, przebywając w górach jesteśmy narażeni na jeszcze większą ekspozycję na promieniowanie UV – ilość tego promieniowania może wzrastać od 10 do 20% na każde 1000 m n.p.m. Trzymaj się z dala od bezpośredniego źródła ciepła. Ciepło powoduje odparowanie płynu łzowego na twoich oczach, pozostawiając powierzchnię oka podatną na wysychanie. Spożywaj jak najwięcej produktów bogatych w kwasy tłuszczowe Omega-3. Badania pokazują, że mają one pozytywny wpływ na ochronę naszego wzroku.

Aby zabezpieczyć wzrok latem, używaj okularów przeciwsłonecznych z filtrem UV, zakupionych w profesjonalnym salonie optycznym. Noś kapelusze, czapki z daszkiem oraz pamiętaj o okularach do pływania na basenie. Miej pod ręką nawilżające krople do oczu i używaj ich w razie konieczności, ale zawsze pod kontrolą lekarza. Spożywaj produkty bogate w kwasy tłuszczowe Omega-3. Znajdziesz je w produktach takich jak: tłuste ryby (łosoś i tuńczyk), nasiona lnu, nasiona chia, orzechy włoskie, olej sojowy.

Latem wybieraj ciemne szkła z polaryzacją i filtrem UV.
Zimą możesz postawić na jaśniejsze kolory szkieł z polaryzacją, filtrem UV oraz powłoką hydrofobową (która odpycha cząsteczki wody), pod warunkiem, że nie wybierasz się w góry, gdzie promienie słoneczne odbijające się od powierzchni śniegu mogą być dla Ciebie bardzo szkodliwe. W górach zimą, zawsze należy używać szkieł dobrze chroniących przed promieniowaniem UV.
Pamiętajmy też,  aby okulary kupować tylko w salonach optycznych – okulary przeciwsłoneczne zakupione w supermarkecie czy na bazarze mogą spowodować więcej szkód niż korzyści, gdyż najczęściej nie posiadają niezbędnych filtrów UV.

To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą. Soczewki korekcyjne są wyrobem medycznym, przeznaczonym głównie do produkcji okularów korygujących wady wzroku, po złożeniu ich z oprawą. Podmiotem odpowiedzialnym za niniejszą reklamę jest JZO S.A. z siedzibą w Jeleniej Górze. Producentem reklamowanych soczewek korekcyjnych jest JZO S.A. z siedzibą w Jeleniej Górze.